Kandydoza – objawy, leczenie
Strona informacyjna o kandydozie

Kandydoza pochwy


Kandydoza pochwy inaczej drożdżyca pochwy i sromu, drożdżakowe zapalenie sromu i pochwy lub grzybica pochwy – to druga po bakteryjnym zapaleniu pochwy, najczęstsza przyczyna infekcji dróg moczowo-płciowych kobiety.

Kandydoza pochwy wywoływana jest najczęściej przez grzyby z gatunku Candida, które bytują w mikroflorze pochwy a do zakażenia grzybiczego dochodzi najczęściej w wyniku naruszenia barier ochronnych organizmu wywołanego na przykład infekcją, zażywaniem antybiotyków, leków hormonalnych lub innego rodzaju osłabienia organizmu. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia kandydozy pochwy są również niewłaściwe praktyki higieniczne, tj. używanie wspólnych ręczników, korzystanie z publicznych toalet, irygacje pochwy. Na zakażenie narażone są także kobiety w ciąży, u których zaburzona jest gospodarka hormonalna a także osoby chorujące na cukrzycę.

Najczęstszym objawem kandydozy pochwy jest typowy świąd, pieczenie i podrażnienie okolicy pochwy oraz sromu oraz charakterystyczne, białawe upławy. Niekiedy kandydoza pochwy przebiega bezobjawowo i może ujawnić się w postaci bólu lub pieczenia podczas stosunku lub po oddaniu moczu.

Z uwagi na fakt, ż podobne objawy mogą być również charakterystyczne dla innych jednostek chorobowych, w celu potwierdzenia lub zaprzeczenia obecności kandydozy należy udać się do lekarza i wykonać odpowiednie badania. W przypadku nawracjaćych się infekcji grzybiczych u kobiety, należy również leczeniu poddać jej partnera seksualnego, u którego mogą pojawić się plamki lub pęcherzyki na żołędzi a także zaczerwienienie i świąd.